Lietuvos Standartizacijos departamentas - Apie standartus paprastai

Spausdinti puslapio vidurį

Apie standartus paprastai

 

Apie standartus paprastai

Ar kada susimąstėte, kas nulemia tai, kad iš Lietuvos galime labai greitai susisiekti su artimaisiais Australijoje, prisijungti prie savo elektroninio pašto kruiziniame laive, atostogaudami už jūrų marių naudotis kreditinėmis kortelėmis, o į tą patį elektros lizdą jungti ir lygintuvą, ir dulkių siurblį?

 

Visa tai mums atrodo įprasta ir kasdieniška. Tačiau, jeigu vieną dieną būtų nebetaikomi standartai, mūsų kasdienybė taptų chaotiška. Prie jų taip įpratome, jog net nesusimąstome, kokiame tvarkingai sustyguotame, pagal konkrečias taisykles veikiančiame pasaulyje gyvename.


Standartas – kalba, bendra visam pasauliui

Pabandykite įsivaizduoti pasaulį be standartų. Tai būtų vieta, kurioje jūsų kredito kortelės netiktų visiems jų skaitytuvams, kurioje užėję į parduotuvę negalėtumėte nusipirkti tinkančios elektros lemputės, kad pakeistumėte senąją, kurioje jūsų siunčiamų elektroninių laiškų niekas negautų. Įsivaizduokite pasaulį be miestų ar šalių kodų, be valiutų kursų… Kaip sužinosite, iš kokios vietovės jums skambina, kaip pasiekti norima regioną, ar kiek turėti pinigų vykstant į šalį, kurioje naudojama kitokia nei jūsų valiuta? Jei pasaulyje nebūtų standartų, įvairių prietaisų ir technologijų naudojimas būtų bene neįmanomas, o ir pats žmonių bendravimas taptų labai sudėtingas – grįžtumėm daug daug metų atgal į praeitį.

 

Nuotrauka: flickr.com

Yra daugybė grafinių ženklų, kurie atrodo visiškai elementarūs, nepriklausomai nuo to, kokia kalba  kalbame ar rašome. Juk kiekvienas pažvelgęs į naujo megztuko etiketę puikiai supranta, kaip jį skalbti, todėl skalbimo mašinoje nustatys tinkamiausią skalbimo režimą (vėlgi vadovaudamasis universaliomis nuorodomis); įžengę į prekybos centrus atkreipdami dėmesį į ženklus surasime informacijos centrus, tualetus, o esant grėsmei, žinosime, kaip evakuotis... Ta pati informacija yra aiški ir mums, ir turistui iš tolimiausio pasaulio krašto. Tai lyg visiems bendra, suprantama kalba.

Įvairių technologinių įrenginių veikla taip pat yra paremta standartais, nes tik taip jie tampa suprantami visiems. Ar kada susimąstėte apie tai, kaip jūsų kompiuteris nusiunčia dokumentą jį atspausdinti, kaip draugai ir artimieji gauna jūsų siunčiamas atostogų nuotraukas ar netgi kaip jomis galite dalintis socialiniuose tinkluose? Būtent standartiniai formatai, tokie kaip mpeg ar jpeg, suteikia galimybę dalintis nuotraukomis ar vaizdo medžiaga su šeima bei draugais naudojant skirtingus kompiuterius ir internetą pasiekiant per skirtingus tiekėjus.

 

Nuotrauka:flickr.com

Jeigu kiekvienas gamintojas naudotų skirtingus simbolius, jie niekada nepasiektų tikslo – tinkamai neperduotų informacijos. Įsivaizduokite situaciją be standartų: iš tarptautinės internetinės parduotuvės nutarėte užsisakyti sportinius batelius. Lietuvoje nešiodami 42 dydžio batus tokius pačius užsisakėte ir iš užsienio. Gavę prekę nustembate – į vieną jūsų užsisakytą batą netelpa nė pusė kojos... Taigi, jei mes neturėtumėm standartizuotų matavimo vienetų – dydžio, svorio, ilgio matų – tuomet nešiotumėm ne savo dydžio batus ir drabužius, iš 2 metrų audinio suknelei pasiūtumėm 4 patalynės komplektus, o užsisakę kilogramą bananų pamaitintumėm visas Kauno zoologijos sodo beždžiones... Ir tai atsitiktų tik todėl, kad nebūtų bendros sistemos, o matavimo vienetai reikštų skirtingus dalykus skirtingiems žmonėms.

 Nuotrauka:flickr.com

Standartai ne tik palengvina prekybą, bet ir suteikia galimybę žmonėms, gyvenantiems skirtinguose pasaulio kampeliuose, suprastai vienas kitą, dirbti kartu. Jie tarsi Rozetės akmuo[1], kuris leidžia sukurti bendrumus technologijose, prekyboje, net buityje. Standartai padeda kartu dirbti įrenginiams, palengvina žmonių komunikaciją. Juos taikant mes tiesiog labai patogiai gyvename, o jei jų  nebeliktų susidurtumėme su dideliais sunkumais.

 Nuotrauka:flickr.com

Standartų taikymo nauda

Standartai palengvina darbą verslui ir vartotojams bei daro pasaulį saugesnį. Jie yra naudingi didinant našumą, saugant vartotojų ir darbuotojų sveikatą, aplinką. Standartai padeda įgyvendinti naujas technologijas ir naujoves, užtikrina, kad skirtingų bendrovių teikiami gaminiai, jų dalys bei paslaugos būtų suderinti vieni su kitais (pvz., buitinės technikos laidų kištukai tinkami mūsų namuose esantiems elektros lizdams; naudojantis lietuviškais mobiliojo ryšio operatoriais puikiais susišnekėsite ir užsienyje). Tai užtikrina efektyvesnę gamybą ir pašalina kliūtis tarptautinei prekybai. Be to, standartai padeda atverti rinkas ir suteikia užsakovams galimybę palyginti skirtingų tiekėjų pasiūlymus. Vartotojai, įsigydami produktus, kuriuos gaminant buvo taikoma standartai, yra tikri, jog jie saugūs, patikimi, nekenkiantys aplinkai.

Nauda verslui. Standartai yra priemonės, padedančios įmonėms atlaikyti iššūkius, su kuriais susiduriama šiuolaikiniame versle. Jie užtikrina, kad verslas būtų veiksmingas, produktyvus, kad įmonėms būtų lengviau patekti į naujas rinkas. Tarptautiniai standartai padeda optimizuoti veiklą didindami pelną, dėl jų prekės ir paslaugos tampa kokybiškos ir saugios, o tai išaugina klientų pasitikėjimą, tuo pačiu – ir pirkimą. Standartai padeda išvengti prekybos kliūčių, didina konkurencinį pranašumą, bet to,  prisideda prie neigiamo poveikio aplinkai mažinimo.

Nuotrauka:flickr.com

Nauda visuomenei. Tarptautinė standartizacijos organizacija (ISO) jau yra išleidusi virš 20 tūkst. standartų, su kuriais susiduriame kiekvieną dieną, kiekviename žingsnyje. Kai kasdien naudojami produktai ar paslaugos atitinka standartus, tuomet galime būti tikri, kad jie yra saugūs, patikimi, kokybiški. Pavyzdžiui, standartai, kurie yra taikomi žaislams, medicinos produktų pakuotėms, eismui ir pan., padeda pasaulį padaryti saugesne vieta. Standartai, taikomi oro, vandens ir dirvožemio kokybei, išmetamų dujų ir radiacijos reikalavimams, prisideda prie aplinkos ir žmonių sveikatos saugojimo.

Nauda valstybės valdymui. 

Standartai remiasi ilgalaike patirtimi ir geriausia praktika, todėl jie yra svarbus išteklius kuriant viešąją politiką, pavyzdžiui reguliavimo dokumentuose pateikiant nuorodas į tarptautinius standartus. Kadangi visus tarptautinius standartus rengia ekspertai, integruodama juos į nacionalinę reguliavimo sistemą, vyriausybė gali jais pasitikėti. Tarptautiniai standartai daugeliui vyriausybių yra priimtini, todėl integruojant juos į nacionalinę reguliavimo sistemą galima užtikrinti, pavyzdžiui, vienodus visame pasaulyje importo ir eksporto reikalavimus. Tai gerokai palengvintų prekių, paslaugų ir technologijų judėjimą iš šalies į šalį.

 

Taigi, standartai mus supa kiekvieną akimirką. Standartizuota veikla neša naudą ne tik verslininkams, bet ir visai visuomenei. Jei nebūtų standartų – gyventumėme chaotiškame pasaulyje, kuriame būtų sunku susikalbėti ir priimti bendrus sprendimus.

 


[1] Rozetės akmuo – senovinė juodo granodiorito stela, padėjusi iššifruoti senovės egiptiečių hieroglifus. Ant jos užrašytas tas pats tekstas egiptiečių hieroglifais, demotiniu raštu ir klasikine graikų kalba. 

Atgal Spausdinimo versija